2024.04.18., csütörtök - Andrea, Ilma
Győr: 3o - 6o
Az ország 19 megyéjében

Később kell befűteni, de nem lehet ennek szívből örülni...

frisshirek.hu | 2022. november 08. - 10:00
Később kell befűteni, de nem lehet ennek szívből örülni...
Jelentősen nő az őszi meleg periódusok száma Magyarországon, ami kedvező az őszi belföldi turizmus számára és kitolja a fűtési időszak kezdetét, de káros hatással lehet a lombhullató erdőkre – írta keddi cikkében a Másfélfok – Éghajlatváltozás közérthetően című szakportál.

Szabó Péter éghajlatkutató és Pongrácz Rita meteorológus közös elemzésében azt írta, az elmúlt 50 év megfigyelései alapján augusztus utolsó dekádjában egy jelentősebb, majdnem 4 Celsius-fokos melegedés történt, azaz

a nyári meleg egyértelműen kitolódott augusztus közepéről szeptember elejére, de az őszi hónapok egy része is szignifikánsan melegszik.

Az MTI által szemlézett tanulmány megjegyezte, hogy

a tartósabb meleg periódusok hosszának és gyakoriságágának növekedése októberben és különösen novemberben látványos.

Az október 20. utáni időszakra 2-4 Celsius-fokos emelkedést és 2-5 nappal több meleg napot mutatnak a számok, novemberben pedig 1996 után legalább kétszer több meleg nap fordult elő az azt megelőző időszakhoz viszonyítva.

Az elemzés szerint a meleg őszi napok számának növekedése októberben délen-délnyugaton az erőteljesebb, novemberben pedig inkább az ország középső részén, valamint a Tiszántúlon nagyobb.

A kutatók szerint lehetnek előnyei a melegebb ősznek, a szeptemberi várható növekedés a nyárvégi, vízparti turizmus számára lehet kedvező, az októberi több meleg nap az őszi turizmus fejlesztését teszi lehetővé, és a meleg időszakok miatt kitolódik a fűtési időszak kezdete, ami mérsékelheti a fűtésből eredő kibocsátásokat.

A tanulmány szerzői felhívták a figyelmet ugyanakkor arra is, hogy

az őszi melegedés káros hatással lehet a lombhullató erdőkre, amelyek hamarabb elhullajthatják így a leveleiket.

Hozzátették: a megoldás az lehet, ha új, speciális erdőket, például nem lombhullató mediterrán fajokat telepítünk, amelyek alkalmasak a többlet szén-dioxid megkötésére és ezáltal a légkörből való kivonására.

Illusztrációs fotó: Őszi színekben pompázó fák Debrecenben 2022. október 13-án. MTI/Czeglédi Zsolt